Saturday, August 13, 2011

Nassim Taleb. Foreign Affairs. May/June 2011 (English)


THE BLACK SWAN OF CAIRO
HOW SUPPRESSING VOLATILITY MAKES THE WORLD
LESS PREDICTABLE AND MORE DANGEROUS

NASSIM NICHOLAS TALEB AND MARK BLYTH

http://fooledbyrandomness.com/ForeignAffairs.pdf

על מה פטריות חושבות? (Hebrew)בשנת 2000 לקח פרופ' טושיוקי נקאגאקי, ביולוג ופיזיקאי מאוניברסיטת הוקאידו ביפן, חתיכה זעירה של פטריית עובש צהובה והניח אותה בפתחו של מבוך קטן - העתק בגודל 30 סמ"ר של מבוך המשמש בדרך כלל לבדיקת אינטליגנציה וזיכרון אצל עכברים. בצדו השני של המבוך הוא הניח קוביית סוכר.

לרוב, פטריות מצמיחות סביבן רשת עגולה וסימטרית של קורים. אבל הפטרייה הצהבהבה, Physarum polycephalum, הצומחת בטבע לצד עלים וסלעים, התנהגה אחרת לגמרי: כאילו הריחה מרחוק את הסוכר, היא החלה לשלוח אל המבוך זרועות ולחפשו. קוּר הפטרייה התפצל בכל צומת, וקורים שהגיעו למבוי סתום פנו פניית פרסה וניסו את מזלם בפניות אחרות. בתוך כמה שעות קורי הפטרייה מילאו את מסדרונות המבוך, ועד סוף אותו יום מצאה אחת משלוחות הקורים את דרכה לסוכר.

בהמשך, טושיוקי וצוות החוקרים שלו לקחו חתיכה זעירה מהקור שהשתתף בניסוי הראשון והניחו אותה בפתחו של העתק מדויק וריק של אותו המבוך, כולל קוביית הסוכר. את מה שקרה מכאן איש לא יכול היה לחזות. מהרגע הראשון הקור התפצל לשניים: זרוע דקיקה ומדויקת ניווטה את דרכה בלי אף סיבוב מיותר אל הסוכר. הזרוע השנייה טיפסה על קיר המבוך וחצתה אותו בקו ישר, מהתקרה, אל המטרה. קור הפטרייה לא רק זכר את הדרך, הוא שבר את כללי הניסוי. הניסוי שוחזר שוב ושוב ובמבוכים שונים. באחד מהם המדענים הניחו קוביות סוכר בשתי יציאות שונות של המבוך. לקור הספיק ניסיון אחד כדי לדעת באיזה צומת להתפצל כדי להגיע לשתי הקוביות בדרך הקצרה ביותר.

המשך הכתה

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3527587,00.html


Взгляд на НАСА изнутри и аэро-космическую отрасль вообще

По наводке блога Давыдова

Что случилось с мировой Наукой, кто подрезал крылья?

http://vimeo.com/20672330

Начало
"По душам и без купюр #36 часть1"

Более интересная по-моему мнению часть:


"По душам и без купюр #36 часть2"

Ультиматум Анкары: Турция грозит Асаду военным вторжением


Турция введет свои войска в Сирию и станет частью международного военного вмешательства в стране, если президент страны Башар Асад немедленно не наведет порядок.

Такой ультиматум, сообщает сегодня, 13 августа, "Гаарец" [см. ниже цитаты] Со ссылкой на "Хурриет" [Тhe Hurriyet Daily News], передал Асаду президент Турции Абдулла Гюль посредством министра иностранных дел страны Ахмета Давутоглу, находящегося с визитом в Сирии.

"Мы пытались уговорить Запад предоставить Башару Асаду время для реформ, и относились к Сирии по-дружески, как только могли. Но режим который не слушает своих друзей, не может быть другом Турции", - сказали выкопоставленные турецкие источники газете "Хурриет".


Ниже есть продолжение.


Ожидается, что первым делом Турция отзовет из Дамаска своего посла, присоединившись к уже сделавшим этот шаг Саудовской Аравии, Кувейту и Бахрейну. Следующим этапом станет замораживание инвестиций и проектов в Сирии.

Отмечается, что Турция введет свои войска только в случае решения международного сообщества о военном вмешательстве.

http://cursorinfo.co.il/news/novosti/2011/08/13/turk-asad/
http://txt.newsru.co.il/mideast/13aug2011/ankara456.html


...Turkey has lost its patience with Syria, according to Turkish officials, and Turkish President Abdullah Gul has issued an ultimatum to Syrian President Bashar Assad via Turkey’s Foreign Minister Ahmet Davutoglu who visited Syria on Tuesday...

...Arshet Hormozlo, an adviser to the Turkish president, made clear in an interview with the Iraqi newspaper “Zaman” that Turkey will not intervene militarily in Syria and will not allow international forces to enter Syria from Turkish territory.

However, Turkey’s consent to join an international coalition that may launch a military offensive against Syria is a dramatic turning point in Turkey’s stance. Hormozlo’s statement is proof that talks on military involvement have already reached the decision-making stage...

...In the event that military action is taken against Syria, other fronts may be opened if Iran decides to protect Assad’s rule beyond sending monetary aid and equipment by way of Iraq. In such a scenario, Iran could open a tactical front in the Gulf, send forces to Bahrain or start large-scale military maneuvers in the Gulf...
http://www.blogger.com/img/blank.gif
http://www.haaretz.com/news/middle-east/turkey-threatens-to-join-international-military-action-in-syria-1.378427
טורקיה איננה שוללת את האפשרות כי היא תשתף פעולה בהתערבות צבאית בינלאומית בסוריה. העיתון הטורקי "הוריית" דיווח היום (שבת) מפי מקורות טורקיים בכירים כי טורקיה איבדה את סבלנותה כלפי סוריה וכי נשיא טורקיה, עבדוללה גול שיגר לנשיא סוריה, בשאר אסד אולטימטום באמצעות שר החוץ אהמט דאוותאולו שביקר בסוריה ביום שלישי.

...
יועצו של הנשיא הטורקי, ארשת הורמוזלו, הבהיר אמנם בראיון לעיתון העיראקי "זמאן"... כי טורקיה לא תתערב צבאית בסוריה ולא תאפשר לכוחות זרים לפעול משטחה נגד סוריה, אבל עצם הנכונות של טורקיה להצטרף לקואליציה בינלאומית שתחליט על מתקפה בסוריה היא תפנית דרמטית בעמדתה של טורקיה. דבריו של הורמוזלו מעידים על כך שדיונים על מעורבות צבאית הגיעו כבר לשלב קבלת ההחלטות.
...
התרחיש הצבאי, אם יתקבל, עלול לפתוח זירות נוספות אם תחליט איראן להגן על משטרו של אסד ולא תסתפק במשלוח כסף וציוד דרך עיראק. כך למשל יכולה איראן לפתוח חזית טקטית במפרץ, לשלוח כוחות לבחריין או להתחיל בתמרונים צבאיים רחבי היקף במפרץ.http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1238027.html
См. также
Опасаясь вторжения NATO в Сирию, Турция мобилизует отставных военных
The Times: Во имя "спасения" сирийских суннитов Турция может быть втянута в региональную войну
Пресса: Израиль и Сирия на грани войны
Дебка: Иран готовится к нападению Турции при поддержке США на Сирию
"Железный купол" установлен в районе Хайфы
Войска Турции на границе с Сирией приведены в повышенную боеготовность
США обеспокоены действиями сирийских военных у границы с Турцией
Турецкий военный вертолет вторгся в воздушное пространство Сирии
Дебка: турецкие военный вертолёты над Сирией. НАТО передислоцирует большие силы в Турцию
Турция готовит вторжение в Сирию ?