Tuesday, January 07, 2020

לחשוף את השואה שהוסתרה: תעלומת הספר השחור (Hebrew, Russian)
ראיתי בערך חצי. את צודק חסר של קונטקסט. הוא שם רק כמה ציוני דרך של מלחמת עולם השנייה, אבל בכלל לא פירט על המבנה השלטוני של ברה"מ של אותם הימים.

את זוכרת שמארק אמר שהוא הכיר את סיפור האישי אל קרובי משפחה שלו? אז יש שם התיחסות מפורשת. בקרב יהודים כל אחד חשב שזה סיפור אישי שלו ולאף אחד לא היה מושג על המימדים של התופעה.

יש שם עוד קטע חזק שמראים איך תפסו את השועה עד לפני עשור (בטח גם את למדת בצורה כזאת בבית ספר). כשהראים מפה ומראים מקומות איפה התרחש הטווח הראו רק אירופה מערבית ומרכזית. המעט ולא הראו כלום בשטח של ברה"מ.
כשהייתי בצבא לקחו אותנו לבית ווהלין Volynia בגבעתיים. זה מקום איפה שנולדתי. מעל 90% מהמוצגים דיברו על שטח הזה כשטח של פולין. קומה איפה ששוכנת עיר לוצק (המרכז של האיזור, היום ובמזן ברה"מ מרכז אדמינסטרטיבי) הייתה לא פעילה. בהסבר בכלל לא צוין שמ1939 זה הפך חלק מברה"מ. אותי לקחו באופן אישי לקומה של לוצק, היה שם גם קוביל Kovelועיירות אחרות. אפילו על פעילות של הנצתחת השואה שכן התקיימה באוקראיה (אימא שלי השתתפה בחלק קטן ממנה ואני מכיר חלק גדול) לא צוין. כשיצאנו שאלתי את המקדת שלי "יופי, ואיפה ווהלין נימצאת?", היא ענה פולין...


В фильм не хватает контектса. В нём перечислены лишь некоторые ориентиры Второй мировой войны, но не были подробно описаны правительственные структуры СССР того времени.

Несколько штрихов с фильма. Многие евреи СССР знали историю Холокоста про своих родственников. Однако, все они думали, что это их личная история, никто не имел представления о масштабах этого явления.

Рассказ про еврейская автономию в Крыму я вынес в отдельный пост.

Там есть еще один сильный раздел, который показывает, как воспринимался Холокост до десятилетия назад. При показе карты и показе мест, где произошла Катастрофа, они показали только Западную и Центральную Европу. Почти никаких мест не было отмечено в Советском Союзе.

Концовка фильма очень сильная. В последние годы Сталина произошло убийство Михоэлса, еврейского антифашистского комитета, началась борьба с космополитизмом. Пик этого всего пришёлся на дело-врачей, оно сопровождалось проявлением антисемитизма на всех уровня, включая аресты или увольнения евреев с руководящих постов. Сталин разочаровался в новопровозглашённом Израиле. Начали ходить слухи о планируемой Сталиным депротрации евреев в Биробиджан (тут, есть много разных версий, включая за Полярный круг; есть также разные предположения цели этого перемещение - освоение новых земель или фактическое обречение на смерть из-за невыносимых условий жизни). Однако, никаких документов на сей счёт не найдено. Смерть Сталина на Пурим, привела к нереализации этого плана (если таковой был). Процесс проти еврейского антифашистского комитета был объявлен незаконен. Так же дело врачей было объявлено незаконно. Жертвы этих дел были реабилитированы.

Когда я был в армии, нас отвезли в Дом Волыни в Гиватаиме. Это место, где я родился. Более 90% экспонентов назвали эту область Польшей. Этаж, на котором расположен город Луцк (центр области, сегодня и в административном центре СССР), был закрыт. Меня отдельно от всей группы повели на закрытый этаж, там был и Ковель и другие города. Даже об увековечивании Холокоста, которое происходило в независимой Украине (моя мама участвовала в небольшой части, а я знаю большую часть), не упоминалось. Когда мы ушли, я спросил моего командира-женщину "Хорошо, а где всё-таки Волынь расположена", Она ответила в Польше...

См. также:
לחשוף את השואה שהוסתרה: הדרך לבאבי יאר
לוצק: "אם תשאר בחיים" - סיפורו של שמוליק שילה


Ниже есть продолжение.

"לחשוף את השואה שהוסתרה" (21.06.2018)

ב־22 ביוני 1941 פלשו הנאצים לבריה"מ ובשיטתיות מצמררת, מכפר לכפר, רצחו כ־3 מיליון יהודים • בסרט חדש, "הדרך לבאבי יאר", ממשיך הבמאי בוריס מפציר במסעו לחשיפת גורל יהודי בריה"מ בשואה • הוא חוזר לקרחות היער, לבורות, משוחח עם השכנים ש"זוכרים הכל".


22 ביוני 1941, יום הפלישה של גרמניה הנאצית לבריה"מ, הפך למועד גורלי עבור מיליוני משפחות יהודיות שחיו ברחבי המדינה הקומוניסטית. בגלל ההתקדמות המהירה של הצבא הגרמני, ובשל העובדה שמרבית היהודים התגוררו בחלקים המערביים של בריה"מ, כבר בחודשים הראשונים נתפסו מיליונים בשטחי הכיבוש הנאצי. מסע ההרג הנורא בהיסטוריה יצא לדרכו.


...מפציר כבר עובד על סרט תשיעי, שייקרא "תעלומת הספר השחור" ויהיה שונה לחלוטין מקודמיו. במקום עדויות "יבשות" יהיו בו חומרים ארכיוניים ואלמנטים גרפיים, ומטרתו לסכם ולספק מסגרת סיפורית לפרויקט כולו. את המימון לסרט עדיין לא מצא.

המונח 'השואה המוסתרת' מדויק יותר מ'השואה הלא ידועה'", אומר מפציר. ההסתרה נעשתה על ידי השלטונות הסובייטיים, והחלה כמעט מייד אחרי תום מלחמת העולם השנייה. את התשתית להסתרה יצרו הנאצים, שהקימו בסוף 1942 יחידה מיוחדת תחת קוד 1005. מפקדה היה פאול בלובל ומטרתה היתה להעלים את השרידים לחיסול היהודים.

אחרי המלחמה העדויות על גורל היהודים הסובייטים היו רבות ומפורטות יותר מאלה שתיארו את השואה בפולין ובמערב אירופה. העדויות הללו נגבו, ברובן, על ידי "הוועדה הממלכתית המיוחדת" שהוקמה בידי השלטונות על מנת לחקור את פשעי הנאצים בשטח הכבוש. הם פעלו בקפדנות, שאלו, רשמו ותיעדו את מקומות הרצח, ולעיתים את שמות היהודים שנרצחו. הכל היה טרי, השכנים עדיין זכרו הכל, מה גם ששום אזרח סובייטי לא היה מעלה על דעתו לסרב להשיב לשאלות של גוף חקירתי ממשלתי, וכך נאספו מיליוני מסמכים.

נוסף על המאמץ החקירתי הרשמי, מלאכת איסוף העדויות נעשתה גם על ידי אנשי "הוועד היהודי האנטי־פשיסטי", בראשות העיתונאים והסופרים וסילי גרוסמן ואיליה ארנבורג, שהחלו לתעד את מהלכי השואה עוד בימי המלחמה. הנוסח הראשוני של ממצאיהם היה מוכן כבר בסוף שנת 1944, ובראשית 1945 הועבר כצילומים של כתבי היד לארה"ב, לרומניה ואפילו לארץ ישראל. הגרסה הסופית למחקר האדיר של גרוסמן וארנבורג היתה אמורה להתפרסם ב־1946 בכרך תחת השם "הספר השחור", אולם בשלב הזה שינו שלטונות בריה"מ את עמדתם. אחרי הניצחון במלחמה הם כבר לא נזקקו לסיוע מיהודי העולם. אם לא די בכך, החלה לקרום עור וגידים גישה סובייטית ידועה לשמצה שסירבה לראות בשואת היהודים סבל מיוחד ששונה באופן מהותי ממה שעבר על יתר האזרחים הסובייטים במהלך המלחמה.

טיוטות "הספר השחור" הכילו גם הרבה עדויות על שיתוף הפעולה של המקומיים עם הכובש הגרמני, מה שלא הסתדר עם המיתוס שהשלטון הקומוניסטי רצה לקבע. כתוצאה מכך, הוצאת "הספר השחור" ברוסית נאסרה וכעבור זמן קצר "הוועד היהודי האנטי־פשיסטי" פוזר וחלק מחבריו הוצאו להורג. הספר נגנז על ידי הרשויות, והגיליונות שכבר הודפסו נגרסו.

מפציר מציין בצער שאילו העדויות הסובייטיות הרשמיות או "הספר השחור" היו מתפרסמים אז, בסמוך לסיום המלחמה, מפת הזיכרון הקולקטיבי שלנו היתה שונה לגמרי. "במוזיאון לוחמי הגטאות תלויה מפת אירופה ומסומנים בה מקומות שחשובים להתרחשויות השואה", הוא אומר, "במרכז ובמערב היבשת יש הרבה סימונים - תחנות איסוף היהודים, מחנות ריכוז, מחנות השמדה. בשטחי בריה"מ יש כתריסר סימונים בלבד, למרות שלהערכתי צריכים להיות לא פחות מ־1,000. בעצם, מרוב סימונים לא היו אמורים לראות בכלל את המפה. מפת השואה כיום מזכירה את הירח - הצד המואר שאותו כולם מכירים, והצד החשוך, הלא מוכר, שהוסתר. כל המוזיאונים בישראל, בארה"ב ובאירופה הושפעו מההסתרה".

מפעל הסרטים של מפציר מאיר את הצד המוסתר של הירח, אך הוא עצמו מודה שזה לא מספיק. "כל עוד לא תהיה הנצחה ראויה ולא יתחילו לארגן מסעות תלמידים וסטודנטים גם למקומות ההריגה באוקראינה ובבלארוס, כפי שנוסעים לפולין, נמשיך כולנו להיות הקורבן של ההסתרה", הוא אומר, "הנוער שלנו צריך להגיע לקרחות היער, לבורות ולגאיות שראו את הגרוע מכל. ברגע שמגיעים לשם, נוצרת ההזדהות עם הסיפור, ההזדהות עם ההיסטוריה". כמו כן, הוא מדגיש כי שני כלים משמעותיים נוספים בעיצוב הזיכרון הישראלי - המוזיאונים המוקדשים לשואה ויד ושם - חייבים לסייע במשימה.
איך עומדים בעומס הנפשי של מעבר ממקום טבח אחד למשנהו ושמיעת סיפורי זוועה?

"אם אגיד שזה לא משפיע, ממילא אף אחד לא יאמין. השתניתי, התנתקתי מכל שאר הדברים. אני כבר לא מסוגל לקרוא ספרות יפה, לא מסוגל לראות סרט רציני. עולם הדימויים שלי בוודאי הצטמצם מאוד. כולי מוכוון למשימה אחת - לספר את סיפור השואה היהודית וגורל הנרצחים בבריה"מ".

* "הדרך לבאבי יאר" יוקרן במעמד היוצר בוריס מפציר בסינמטק תל אביב ביום שישי (22.6) בשעה 11:00 וביום שבת (23.6) בשעה 14:30.


https://www.israelhayom.co.il/article/565569

The Road to Babi Yar הדרך לבאבי יאר
http://www.holocaustinussr.com/the-road-to-babi-yar-%D7%94%D7%93%D7%A8%D7%9A-%D7%9C%D7%91%D7%90%D7%91%D7%99-%D7%99%D7%90%D7%A8-en-he-2/

No comments:

Post a Comment