Sunday, September 15, 2013

В 2014 году в Израиле начнётся ипотечный кризис (Hebrew, Russian)

ההגדשה שלי....
ארז כהן, יו"ר לשכת השמאים לשעבר ומבעלי משרד השמאות "זאב כהן-ארז כהן"
...
המשבר בישראל יהיה דומה למשבר הסאב-פריים בארה"ב...

"אלפי משקי בית" שנטלו משכנתאות של 700-800 אלף שקל או אפילו מיליון שקל ומעלה כדי לרכוש דירה - ייקלעו לחדלות פירעון כבר בשנה הבאה".

"ב-2014 קיימת סכנה ממשית לאי-עמידה של משקי בית רבים בהחזר המשכנתא, תרחיש שתהיה לו השפעה קשה ביותר הן כלכלית והן חברתית", מזהיר כהן. מבדיקת משרדו עולה כי "אם ב-2004 עמד מחיר דירה ממוצעת בישראל על כ-700 אלף שקל בלבד, הרי שכיום נושק המחיר ל-1.4 מיליון שקל ובהתאמה גם לקיחת המשכנתא הוכפלה מכ-350-400 אלף שקל בממוצע ב-2004 לכ-800 אלף שקל בממוצע היום, כאשר כרבע מתוכם לקחו משכנתא בגובה מיליון שקל ויותר".


יש המשך למטה.

Ниже есть продолжение.

...
[יש הבדל בין נתונים לעיל ל]
נתוני בנק ישראל כוללים את כל הארץ מבלי להבחין בין גוש דן לפריפריה, וכידוע הבדלי המחירים ניכרים ולפיכך גם פערי המשכנתאות.
...
"החזר משכנתא חודשי ממוצע היום הינו 5,000-6,000 שקל בקירוב, שווה ערך במקרים רבים למשכורת חודשית של אחד מבני הזוג. זוהי נקודה שברירית מאוד. מספיקה עלייה קלה של ריבית בנק ישראל ברבע או חצי אחוז; מספיקה עלייה קלה באבטלה במשק, כשאחד מבני הזוג לא יעבוד; מספיקה עלייה קלה בהוצאות המחייה של בני הזוג, לדוגמא על חינוך ילדים, נסיעות, ארנונה וכו' - על מנת לגרום לאותה נקודה שברירית להתפרק".

כהן טוען כי לפני 5 שנים בלבד עמד ההחזר החודשי הממוצע על כ-3,500 שקל, כך ש"היה 'מרווח בטחון' משמעותי. מרווח בטחון זה לא קיים היום".

לכן, מזהיר כהן כי "קיים סיכון גבוה שתיבת הפנדורה הזו תתפוצץ כבר בשנה הקרובה.
...
- כמה בעלי משכנתאות לדעתך בסכנה?

"יש אלפי משקי בית שנטלו משכנתאות כבדות ב-4-5 השנים האחרונות והם כבר היום בבעיה".

- הבנקים, הקבלנים, בנק ישראל, הממשלה - כולם טוענים שאין סיכון ושהמשכנתאות בבנקים בטוחות. אז מה, כולם משקרים?

"כולם לא רוצים להאמין שזה יקרה, המשבר הזה. זה לא אינטרס של אף אחד לומר את האמת. הנגיד הקודם, סטנלי פישר, אמר בפירוש שאסור שתהיה ירידה של 30% במחירי הדירות כי זה יכניס את המערכת הפיננסית לבעיה. יש תקווה שזה לא יקרה, אבל אין ביטוח שזה לא יקרה. אני חושב שהמצב מסוכן".

- אתה משווה אותנו לארה"ב. שם, לפני משבר הסאב-פריים, נתנו משכנתאות של 100% ויותר מערך הדירה. זה לא קורה כאן...

"זה נכון, אבל מצד שני אם נגיע למצב שנוטלי המשכנתאות לוקחים הלוואות שהם לא יוכלו להחזיר, אז נכון שלא נהיה במצב שבו מחיר ההלוואה גבוה ממחיר הדירה, אבל מצד שני כן יהיו הרבה אנשים שלא יעמדו בהתחייבויות".

- בארה"ב, בסופו של דבר, נתנו למשקי הבית ליפול והממשלה הצילה את הבנקים, לא את בעלי המשכנתאות. מה לדעתך יקרה כאן?

"נתנו למשקי הבית בארה"ב ליפול כי ערך הבית ירד מתחת לגובה ההלוואה. פה מה שיכול לקרות זה שכושר ההחזר של האנשים ייפגע ויותר אנשים ייקלעו לחוסר יכולת להחזיר את המשכנתא. אנחנו עלולים להגיע למצב של ירידות מחירי הדירות וחוסר יכולת לשווק דירות במצב כזה. הסכנה כרגע היא יותר כושר ההחזר ולא ירידת מחירי הדירות".
...

- אז מה יש לך להגיד לזוג צעיר שלוקח היום משכנתא? תשכרו דירה?

"כן. במפורש. הייתי אומר להם להמתין".

- אבל אומרים לאותם צעירים להמתין כבר שנים והמחירים רק עולים...

"נכון, אבל אין מה לעשות. שוק הנדל"ן עובד לאט, לוקח שנים עד שדברים זזים. גם הצעדים ושיווקי הקרקעות היום של הממשלה ישפיעו בטווח של 3-4 שנים מהיום ואפילו יותר. הייתי אומר לצעירים שאם הם צריכים להקדיש יותר מ-50% מההכנסה למשכנתא - תשכרו דירה. ואני שמעתי על הרבה זוגות שלקחו משכנתא עם החזר של יותר מ-50% מההכנסה. כשהם זוג זה נראה להם סביר והם לא נבהלים, אבל כשבאים ילדים והצרכים משתנים, הסיכון גדל".

- בשורה התחתונה, אתה באמת רואה מצב שבו אלפי משפחות לא יוכלו להחזיר את המשכנתא, אולי אפילו יפונו מבתיהם ואנשים יצטרכו לעבוד כל חייהם כדי להחזיר חובות לבנקים ויישארו בסוף בלי דירה?

"כל עוד מחירי הדירות כה גבוהים ואם היקף המשכנתאות ימשיך לעלות - זה יוצר מצב בעייתי ומסוכן שחייבים לטפל בו".
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000878593

Краткий перевод:
В 2004 году средняя стоимость квартиры в Гуш Дане была около 700 тыс. шекелей, сегодня-1,4 млн. шекеля, соответственно и объём машканты (ипотеки) увеличился с 350-400 тыс. до 800 тыс. шекелей в среднем, при чём около четверти берут машканту в 1 млн. шекелей и выше. Сегодняшний ежемесячный возврат ипотеки составляет 5000-6000 шекелей, часто составляет зарплату одного из супругов. Достаточно маленького роста учётной ставки на 0,25% или 0,5% или лёгкого увеличения безработицы, когда один из супругов потеряет работу или увеличение расходов на проживание, например, на образование детей или арнону (муниципальный налог), чтобы возникни трудности возврата денег. Существует угроза открытия ящика Пандоры уже в 2014 году. Будет много людей, которые не смогут платить по машканте.No comments:

Post a Comment