Sunday, October 01, 2017

יש את כל המרכיבים למפולת (Hebrew)

Заметка полностью.

קצת לפני הבחירות בארה"ב כתב היו"ר והמייסד של לשכת המנתחים הטכניים בישראל, פנחס כהן: "אני מאמין שנשיא ארה"ב הבא יהיה דונלד טראמפ, ואני יודע להסביר למה". בבלוג באתר TheMarker חזה כהן גם את ההצבעה על הברקזיט, בניגוד לסקרים. בשני המקרים, טען כהן, המשמש גם יועץ חיצוני בניתוח שוק ההון, כי המניעים לבחירות הרדיקליות של העם הבריטי והאמריקאי הם: עצמאות וגאווה לאומית, לאומנות מתגברת, מרמור של מחוסרי עבודה, חשש מטרור ופשיעת מהגרים.

פני שרצים לרכוש ולמכור מניות בהתאם לפוסטים של כהן, כדאי לציין שהיו לו גם תחזיות שלא התממשו. כך, למשל, לפני כמה שבועות המליץ בחום על מניית טוויטר - אך בינתיים המניה אינה מתרוממת, ואף ירדה ביותר בכ-4% מאז פרסום ההמלצה.

כהן ציין כי "כבר שנתיים אני מחכה שהשוק ייפול. מבחינתי, את הכלכלה העולמית כיום ניתן להשוות לדמות מצוירת שהולכת על חבל מעל תהום, ולא מבינה שהיא עלולה ליפול, עד שהיא מסתכלת מטה. השוק הולך כיום על אוויר. העליות בשווקים הגיעו בגלל תוכנית ההרחבה הכמותית, הכסף הזול. קיימת, לדעתי, בעיה מאוד מהותית עם הכלכלה העולמית. הבעיות שהיו לנו ב–2008 לא הסתדרו. הכלכלה נהפכה להיות מלאכותית. אולי אם היו נותנים לשוק ליפול, אז הוא היה מתחזק. אבל יפי הנפש לא רוצים לגרום נזקים, והם עושים נזק יותר גדול".

האם אנחנו לקראת מפולת?

כהן: "איני יודע מה יהיה. אין לי כדור בדולח. אבל יש את כל המרכיבים כדי שתהיה אחת. הברקזיט יכול להוביל למלחמת עולם, העולם משוגע".


Ниже есть продолжение.

אם תהיה מפולת, מה היא נקודת התחתית שלה?

"אם תהיה מפולת היא יכולה אף לגרום לירידה של עד שני שלישים מהשווי כיום. אבל ראיתי את זה גם בעבר, וזה משהו שלא קרה".

את התחזית שלו לתחתית מנבא כהן על פי מדדים טכניים: "ירידות בשווקים אינן מתרחשות באופן חלק. המחיר נקבע על ידי מפגש בין ביקוש להיצע". לפי הניתוח הטכני יכול כהן לשער היכן ניתן לצפות שוב שיגיע ביקוש. "נכון לעכשיו (שעות הבוקר, שבהן ראו ירידות בשוקי המניות, ש"א) ההיצע גובר על הביקוש, ולכן יש ירידות".

לפי הניתוח הטכני, איפה תחתית הירידות במדד S&P 500?

"אם התיקון ייהפך למפולת והשוק ייכנס למצב דובי (ירידה של יותר מ–20%), התחתית יכולה להיות עמוקה, 800 נקודות".

המדד נסחר אתמול סביב 2,130 נקודות. כלומר, מדובר בירידה של יותר מ–60%.

"אם אכן תתרחש מפולת, זה לא יקרה באופן חד. המדרגה הבאה שבה אני צופה ביקושים היא 1,800 נקודות. זה מצביע על תיקון של 16%. אם השוק ישבור את הרמה הזאת, אז הרמה אחריה שבה צפויים להגיע ביקושים היא 1,500 נקודות".

כמה זמן, לדעתך, יתרחשו — התיקון או המפולת?

"זאת השאלה הכי גדולה. כל מה שאענה זאת השערה. זה יכול להיות מהר, בתוך חודשיים־שלושה. אם התיקון יתמשך ויפרצו את הרמה הראשונה, אז כחצי שנה אחרי אנחנו יכולים לראות את עצמנו ברמה השנייה. הכל תלוי אם משהו ישתנה בנסיבות. השוק גם יכול לעלות ולהחזיק את עצמו עד 2017, ואז להתמוטט, כמו שקרה ב–2009. השאלה היא כמה חדה תהיה הירידה".

כיום מבחינה טכנית אנחנו בשוק דובי או פרי?

"השוק האמריקאי עדיין לא נחשב דובי".

מה היית ממליץ למשקיעים לעשות עם התיק?

"הדולר יכול ליפול חזק. לכן, אם אתם סוחרים במטבע המקסיקני, אל תסחרו מול הדולר. משקיע סולידי, שרוצה לשרוד, יכול לפנות ולרכוש אג"ח, זהב, ין יפני או מטבע שווייצי, שצפויים לעלות".

מה היא התחתית שאותה אתה רואה במדד דאו ג'ונס, שנסגר ביום שני על 18,332 נקודות?

"המדד יכול להגיע עד ל-5,000 נקודות במקרה הכי חמור של מפולת — ירידה של 72%. הביקוש הבא (רמה ראשונה) יגיע באזור 17,000 נקודות. הרמה השנייה תהיה באזור 15,000 נקודות.

"המשקיעים צריכים לשים לב לכך כי אמנם השוק הוא פרי, והגיע לעוד שיא, אך ב–700 הימים האחרונים היה דשדוש ב-S&P 500. המדד נסחר במחיר שבו הוא נסחר בסוף דצמבר 2014. זה לא מנבא טובות. שכן אם השוק לא מתקדם מעלה, אז הוא ייפול. על זה אפשר להוסיף את ההתחממות במזרח התיכון, הברקזיט ובחירתו של טראמפ לנשיא ארה"ב — שאלה בשורות דוביות".

https://www.themarker.com/markets/1.3118066

No comments:

Post a Comment