Thursday, April 23, 2020

לא רק קיצוץ בשכר ובהטבות: גל הפיטורים מגיע להייטק (Hebrew)

Сокращено.

קצב פיטורי העובדים בהייטק הולך וגובר בעידוד המשקיעים המבקשים להדק את החגורה. לאחר שנחתכו ההטבות המפנקות האופייניות לתעשייה, חלק מהסטארט־אפים הולכים צעד נוסף קדימה ומצמצמים את כוח האדם.


יש המשך למטה.
Ниже есть продолжение.

מגפת הקורונה מכה גם בתעשיית ההייטק, שנראתה בתחילת המשבר כחסינה באופן יחסי. הסטארט־אפים נאלצים בפתאומיות - להאט, או לעצור את המרוץ שלהם שנראה עד לפני מספר שבועות כחסר גבולות.

השבועות האחרונים מעידים על כך שרוב החברות שעד עתה הסתפקו בצעדים מתונים כמו קיצוץ בהטבות ובשכר, עברו לצעדים קיצוניים יותר שכוללים פיטורים משמעותיים של עובדים. בארצות הברית מדווח בכל יום על מאות רבות של מפוטרים בחברות הייטק גדולות וקטנות. בחודש מרץ פוטרו בארצות הברית 4,000 עובדים בתעשיית ההייטק.

לצד הפגיעה הקשה של מגפת הקורונה בהתנהלות העסקית ובהשקעות, יש חברות אשר מנצלות את המצב בכדי לדלל את שורותיהן, או לפטר עובדים שכבר היתה כוונה לפטרם עקב ביצועים פחות טובים או סיבות אחרות.

התגובה המיידית למשבר מצד משקיעים רבים ומנהלי חברות היתה עצירה מוחלטת של הפעילות. קרנות כדוגמת סקויה העולמית, כמו גם משקיעים רבים בישראל, הציעו לחברות להיערך לגרוע מכל. הקרן הענקית העריכה שהקורונה הוא כמו ברבור שחור שעתיד לשנות את כל התמונה.

הבלבול הרב שיצרה המגפה, לראשונה מפגע בריאותי כלל עולמי, הביאה הרבה חברות לתחושה של חוסר שליטה. רבות מהן מיהרו להוציא עובדים לחל"ת, לקצץ כ־20% בשכר העובדים והבכירים, ולהפסיק את ההטבות שקיבלו העובדים בתקופה היפה של תעשיית החדשנות.

העצירה הפתאומית והצעדים הבהולים היו לרוב בהובלת הקרנות המושקעות בחברות שהתנסו במשברים קשים בעבר, ולעתים ביוזמת מנהלי החברות שהבינו שהקשיים בפתח. הראשונים להיפגע היו חברות הטרוול השונות שמיהרו להוציא עובדים לחל"ת ואף לפטר חלק מהם. חברות דוגמת בוקאווי וגסטי עשו כך בישראל.
...
הפיטורים המשמעותיים ביותר בתעשייה היו של חברת זרטו (Zerto) הישראלית אשר פיטרה במספר גלים עשרות עובדים. על פי הערכה מספר העובדים שפוטרו מהחברה עומד על לפחות 200 ואף יותר מכך. חלק גדול מהמפוטרים הועסקו בישראל במחלקת הפיתוח וחלק במחלקת שירות הלקוחות בחברה בישראל ובארצות הברית...זרטו פועלת בתחום טכנולוגיית המידע ומספקת שירותי התאוששות מאירועי אסון טכנולוגיים - מנפילת שרתים בעקבות הפסקות חשמל ועד אירועי סייבר. החברה הישראלית פיתחה מערכת גיבוי עבור חברות שצורכות שירותי ענן. הפיטורים התבצעו בכל סניפי החברה בעולם, כאשר על פי הדיווחים החברה סגרה את רוב הפעילות שלה באזור אסיה והפסיפיק שם פוטרו עובדים רבים באוסטרליה, יפן וסינגפור...חברת זרטו מעסיקה כיום 700 עובדים, מחציתם במרכז הפיתוח בהרצליה, ועם לקוחותיה נמנים תאגידי ענק כמו פוג'יטסו, בלו קרוס וטלפוניקה. בחודש נובמבר בשנה שעברה התפרסמו ידיעות על כוונתה של החברה לצאת להנפקה לפי שווי של 600 מיליון דולר מתוך כוונה לגייס בין 100 ל־150 מיליון דולר...

...חברות נוספות אשר פיטרו בעת האחרונה עובדים כוללות את חברת הסייבר הישראלית אקווה סקיוריטי אשר פיטרה 20 עובדים, פחות ממחציתם בישראל, רובם בתחומי גיוס כוח אדם, מנהלה, ופיתוח עסקי. זאת אחרי שבמהלך השנה השלימה החברה גיוסים משמעותיים של עובדים וכמעט הכפילה את מספרם. באפריל בשנה שעברה היו באקווה סקיוריטי 140 עובדים ובתוך שנה עלה מספרם לכ־270. נכון להיום החברה מעסיקה 250 עובדים...

...חברה נוספת שמפטרת עובדים היא חברת השילוח והלוגיסטיקה הישראלית ברינגג. למרות שהחברה גייסה כ־30 מיליון דולר בשבוע שעבר, הזמינו מנהליה כ־15 עובדים לשימוע לפני פיטורים. ההערכה היא שפיטורים אלה לא נבעו מקשיים עקב אפקט הקורונה מאחר והתחום שבו פועלת החברה הם אחד מהתחומים הפעילים ביותר בתעשייה כיום.

עוד חברות שפיטרו עובדים לאחרונה היו סלברייט שלצד הוצאת עובדים לחל"ת וקיצוצי השכר פיטרו מספר מועט של עובדים. גם חברת אוטונומו שעוסקת בתחום הרכב, פיטרה בודדים. בתחילת משבר הקורונה פיטרה חברת סימילירווב, על פי דיווחים, כ־10% מ־500 עובדיה. מדובר על אנשי אדמיניסטרציה, שיווק ומכירות בארץ ובחו"ל.

גם חברת טכנולוגיות השילוח הימי פרייטוס פיטרה עשרות עובדים, וקליימסל המפתחת טכנולוגיות לחיזוי מזג אוויר פיטרה לא מעט מעובדי החברה ואף ביקשה סיוע של חברות אחרות למצוא להם עבודה.

נפגעת נוספות מהמשבר היא חברת האפליקציה לרכב אנג'י אשר סגרה את שעריה ופיטרה את כל עשרת העובדים שהועסקו בחברה.

https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3809775,00.html

No comments:

Post a Comment