Sunday, December 11, 2022

הגילויים החדשים במסמכי טוויטר (Hebrew)

Заметка полностью.

הנה מה שצריך לדעת על הגילויים החדשים במסמכי טוויטר, ושכנראה לא תשמעו מן ה"עיתונות". וכמו שמיד תיראו יש כאן הרבה מעבר לטריוויאלי.

נלך מן הקל אל הכבד שיגיע בסוף השרשור, אבל נתחיל מהטריוויאלי, כי גם הטריוויאלי הוא מסמר שיער: טוויטר היא חברה פרטית. היא העמידה פנים שהיא פלטפורמה נייטרלית. לכן הרשויות פטרו אותה מאחריות לתוכן (כולל פטור מאחריות לדברי דיבה) במצאות מה שנקרא בחוק האמריקאי סעיף 230. זאת ועוד, בגלל זה המשתמשים נתנו בה אמון שהיא משקפת דיון ציבורי פתוח, בין אנשים המתחרים ביניהם על תשומת הלב של משתמשים אחרים, ומי שמייצר תוכן מעניין יותר (או מושך יותר, או פרובוקטיבי יותר) יקבל יותר תשומת לב, ולבסוף תפעל המסננת של חוכמת ההמונים על כל זה, כפי שמניחה הפילוסופיה הדוגלת בחופש הביטוי.


Ниже есть продолжение.

זו היתה אמורה להיות כיכר העיר האלקטרונית של הדמוקרטיה. אבל בפועל, באמצעות מערכות מתוחכמות וסמויות של דיכוי מזה והפצה מלאכותית מזה, ובזכות הפעלה סלקטיבית של "כללי קהילה" טוויטר בעצם עסקה בהטיית הדיון הציבורי, בהסתרת אמיתות, הבלטת דעות, מתן גושפנקא להצהרות מסויימות ועשיית דה לגיטימציה לאחרות. כמו כן היא סגרה חשבונות באופן שרירותי.
אבל כל זה לא היה סתם קפריזי, אלא כוון להטיית הזירה הפוליטית – ובעיקר הטיית תוצאות הבחירות – לטובת הדמוקרטים. כל מי שלא היה טיפש או עצם עיניים כי זה היה לו נוח, הבין את זה מזמן. וכל מי שהבין את זה ואמרו לו שזו תיאוריית קונספירציה, ידע שמי שאומר כך בעצם מגונן על השיטה והוא כנראה חלק ממנה או חסיד שוטה שלה. אבל עכשיו מסמכי טוויטר הכוללים מובאות ארוכות מתוך ההתכתבויות הפנימיות במערכת סלאק (מערכת האי-מייל הפנימית של טוויטר), והדאש-בורדים של אמצעי ניהול המידע הסמויים, הוכיחו את זה - צבעוני על גבי מסך.

אנחנו יודעים גם שהיתה וועדת צנזורה שנקראה "אמון ובטיחות", ומעליה וועדת צנזורה עליונה ולא פורמלית. חשבונות מסויימים נחשבו לרגישים במיוחד, וכל פעולה כלפיהם דרשה החלטה של קברניטי החברה – במיוחד ויג'יה גאדה, יואל רות, לפרקים גם ג'ק דורסי המנכ"ל וכפי שמתברר גם ותיק ה FBI עו"ד הדין ג'יימס בייקר (שאליו נחזור מיד). על חשבונות אלה הופעלו אמצעים מיוחדים, סמויים, בלתי שקופים, וערמומיים שחלקם מתוכנתים אוטומטית. חשבון אחד כזה היה של טראמפ. חשבון אחר היה של LibsofTikTok. החשבון הזה הביא קטעים של פרוגרסיבים מטורללים מתוך סירטוני טיקטוק של המטורללים עצמם, וחשף בכך את עומק הטירלול. על פניו – מה אפשר לעשות נגדו? אם לא מצנזרים את המטורללים, ליבז רק הביא אותם במילותיהם שלהם.

אבל החליטו להתנכל לה בכל זאת, גם בלי כללים. וכך קרה שהישעו את החשבון הזה פעמים רבות. בטענה הקלושה שהוא "מעודד שינאה". איך מעודד שינאה? על ידי "הוצאת דברים מהקשרם". העניין הוא שלקברניטי טוויטר היה ברור שהם עושים משהו לא קוהרנטי שאי אפשר לקרוא לו מדיניות ולכן החלטות "רגישות" כאלה עברו לידי וועדת הצנזור העליונה, הלא פורמלית. כאשר עשו לבעלת חשבון ליבז אוף טיקטוק דוקסינג – כלומר חשפו את פרטיה האישיים וכתובתה – טוויטר לא עשו דבר נגד האיום באלימות והסכנה באלימות שהדוקסינג הביא עליה. תלונות על כך נהדפו בטענה שזה לא מפר את "כללי הקהילה". כללי הקהילה אף הם דבר סלקטיבי.

אבל אלה כאמור הדברים הטריוויאליים. הדברים היותר מפחידים מתחילים בזה שאנשי טוויטר קיבלו מפוליטיקאים (ובהמשך התברר שכמעט תמיד נענו רק לדרישות של צד אחד, הצד הדמוקרטי) רשימת דרישות על ציוצים שלא נוחים להם ושאותם צריך להסיר, או לדכא. אפשר לומר שטוויטר נהגו בהענות חריגה לדרישות סיקור של צד אחד בלבד. וזה כבר שם ללעג את הטענה שמדובר בפלטפורמה נייטרלית שאינה אחראית לתוכן.

אבל אז בתברר שאדון יואל רות' קיים פגישות עם רשויות האכיפה. בקטע משעשע מתוך התכתובות הפנימיות מתברר שרות' הוא בחור נבון, ואינו גליקמן, לכן הוא מבין שצריך להסתיר את הדברים, אז הוא מתייעץ עם קולגות איך לרשום את זה ביומן כך שלא יהיה ברור מה זה. מישהו מציע לו לכתוב "פגישת עסקים משעממת שהיא בהחלט לא אודות טראמפ", והוא מציע בתשובה המשעשעת "בהחלט לא פגישה עם ה FBI, נשבע לכם". יש מי שעדיין חושבים שהפגישות האלה אמנם סודיות אבל נחוצות, כדי להזהיר מפני סכנות ממשיות. נניח... התערבות הרוסים בבחירות!

אבל מה שקרא שם היה הרבה פחות תמים. בפועל אותו FBI, שזייף מסמך ושיקר כדי להוציא צווי שאיבת מיידע (תדמיינו פגסוס למען הקיצור) מבתי המשפט כנגד יועץ בקמפיין טראמפ, המשיך להכות בסוס המת של "ההתערבות הרוסית", אבל בדרך חדשה ויצירתית. כדי להבין את גודל הציניות צריך לזכור עובדה חשובה: המחשב של האנטר ביידן היה בידי ה FBI מאז דצמבר 2019. אדם בשם מאק אייזק, בעל מעבדת המחשבים בדלאוור שם נטש האנטר ביידן מחשב שלו שמסר לתיקון, מסר את המחשב ל FBI, אחרי שהבין שיש כאן עדויות מרחיקות לכת לשחיתות של משפחת ביידן, למעורבות שלה עם חברת האנרגיה הממשלתית הסינית CEFC, וגם ראיות לשימוש בשמו של ג'ו ביידן כדי לקדם את עסקי המשפחה באוקראינה (ביידן שיקר על זה ואמר שלא ידע על עסקים אלה, אבל במחשב נמצאו עדויות מצולמות לכך שהוא שיקר).

האוקראינים שילמו לבנו כמליון דולר בשנה, וזה לא כי בנו הוא איש עסקים מבריק, אלא בדיוק כי הוא סידר להם פגישות עם אבא, שהיה סגן נשיא. אבל עכשיו זה נעשה מעניין באמת. כי לפי העיתונאית מירנדה דיוויין, שחשפה את סיפור המחשב לראשונה בניו יורק פוסט, ה FBI ישב על הטלפונים של רודי ג'וליאני, פרקליטו של הנשיא המכהן דאז, דונלד טראמפ. והם ידעו, לכן, שבעל חנות המחשבים קלט שה FBI יושב על המחשב ולא עושה דבר (תארו לכם! כזאת פצצה על שחיתות של סגן נשיא לשעבר ומועמד לנשיאות בהווה, והם לא חקרו את הדברים). ולכן ה FBI ידע שמאק אייזק מסר את המחשב לרודי ג'וליאני. והם ידעו שרודי ג'וליאני הולך לחשוף את הסיפור לפני הבחירות, בתור מה שנקרא בעגה הפוליטית האמריקאית "הפתעת אוקטובר" – כלומר פצצה שמפלגה אחת מטילה אודות יריבתה חודש לפני הבחירות, ושבכוחה לשנות את התוצאה. לכן ה FBI "הזהירו" את הרשתות החברתיות מפני מתקפת "דיסאינפורמציה רוסית" שעניינה בנו של המועמד ביידן, האנטר. (מארק צוקרברג חשף בפני הקונגרס את העובדה שהיתה אזהרה כזאת, אבל לא אמר שהיא אודות האנטר ביידן. עכשיו אנחנו יודעים שזה היה התוכן הספיציפ של האזהרה.)

אזהרה מפורשת זו היא שנתנה לטוויטר ופייסבוק רוח גבית והפיכה בהם אומץ לעשות מהלך חסר תקדים ולדכא את הסיפור מיד עם לידתו. כולל חסימת החשבון של העיתון הרביעי בגודלו בארצות הברית, הניו יורק פוסט שהוקם בידי אלכסנדר המילטון.

במהרה התברר שהסיפור הזה על "דיסאימפורמציה רוסית" הוא קשקוש, כוון שעיתונאים מהמדיה המסורתית, כלומר העיתונאית, כלומר הימנית, עשו מה שעיתונות צריכה לעשות, והלכו לבדוק את הנמענים של המיילים, ואת השולחים של המיילים שנמצאו על המחשב. חיש קל התברר שהכל אותנטי, אבל הרשתות החברתיות המשיכו לדכא את הסיפור באפקטיביות רבה, וה"עיתונות" ובראשה העיתון לשעבר – כמו שאנדרו קלייבן קורא בצדק לניו יורק טיימס – המשיכה להתעלם מהסיפור עצמו (הניו יורק טיימס, במהלך פתאטי ועלוב במיוחד הודה שהמחשב היה אותנטי שנה וחצי אחרי הבחירות, בכמה פסקאות לקוניות בתחתית סיפור על חקירות המס של האנטר ביידן).

רגע. זה עוד לא הכל. בטוויטר שררה מבוכה גדולה כי הבינו בעצם שנעשה ברור לכל מי שהתעניין רגע בסיפור, שהם פשוט קברו פצצה פוליטית כדי להציל את ביידן. אבל ההנהגה בוועדת הצנזורה העליונה והסודית נשארה איתנה בדעתה, ומי שעזר לה להחזיק יד יציבה על הגה הצנזורה היה עורך הדין ג'יימס בייקר שגיבה את הדבר בטיעונים חצי משפטיים. אז מיהו אותו בייקר? אותו בייקר פוטר כמה ימים אחרי שהמסמכים החלו להחשף בהוראת איילון מאסק. ואכן בחשיפה הראשונה רבים חשו שמדובר בעצם בתגליות די בנאליות. וזאת משום שג'יימס בייקר דנן, סינן את המידע שמאט טאיבי ובארי וייס, שבידיהם הפקיד אילון מאסק את הסיפור, קיבלו. בארי וייס זיהתה את השם ג'ים בייקר, שאיתו התכתבה והחלה לברר. ואז התברר מיהו (ראו ציוץ שלי בזמן אמת מיד עם פיטוריו עם ציטוט מתוך הדו"ח של מבקר משרד המשפטים על הונאת בתי המשפט כדי להשיג צווי האזנה לטארמפ). אותו ג'ים בייקר היה היועץ המשפטי הראשי של ה FBI ומי שאישר את בקשות ההאזנה לקמפיין טראמפ (דרך קארטר פייג'), למרות שלא היה שום בסיס ראייתי או חוקי להאזנות האלה, שכאמור התבססו על הונאה.

לכן, אומרת מירנדה דיוויין השאלה שצריך עכשיו לברר היא איך ולמה הוצנח היועץ המשפטי של ה FBI שהיה שותף בקנוניה להפלת טראמפ, ישר לתפקיד בכיר במחלקת הצנזורה והנדסת התודעה של טוויטר, חמישה חודשים לפני הבחירות. אני מניח שעכשיו אורן נהרי יגיד לכם שזו תיאוריית קונספירציה. אבל זו לא המסקנה הנכונה. המסקנה הנכונה היא שתזכרו שהרשתות (עכשיו למעט טוויטר) נשלטות כמו העיתונים הגדולים והערוצים המרכזיים בידי צד אחד של המפה הפוליטית, ושהצד הזה עבר מעיתונות לפוסט-ג'ורנליזם, מה שאפשר לקרוא לו, דרוקריזם: לא בדיוק עיתונות, אלא פעילות פוליטית באמצעות כלים עיתונאיים.
https://t.me/shomersaf/1699
https://t.me/shomersaf/1700

No comments:

Post a Comment