Thursday, November 07, 2013

תחשבו לפני שאתם כתובים את שם המלא של מישהו באנינטרנט (Hebrew, Russian)

הסיפור האמיתי. אף על פי שהוא כתוב בגוף ראשון, אין לי שום קשר לסיפור.


בוקר, הטלפון בביתי מצלצל.

"אני מדבר עם מיכאל?" שואל קול עצבני בצדו השני של הקו.

אני עונה בחיוב. האיש אומר את שמו ומציג את עצמו כעיתונאי. אני מופתע מעט... וכי מה כבר יכול לרצות ממני עיתונאי?
האיש ממשיך בטון כעוס: "אני מנסה ליצור איתך קשר כבר שלושה חודשים. שולח לך מיילים ולא מקבל תשובה! והעניין שלי דחוף ביותר!"

עכשיו אני באמת מופתע.


Ниже есть продолжение.

לאיזו כתובת שלחת את המיילים?" אני מתעניין. השאלה הזאת מעצבנת אותו עוד יותר.
"לא יודע! לא אני שלחתי את המיילים! זו הבת שלי ששולחת."

אני מתחיל לאבד את הסבלנות. לא אוהב חוצפה ישראלית ואחד הביטויים הכי אופייניים שלה הוא מישהו שמתנהג, בלי שום סיבה, כאילו אתה חייב לו משהו.

"אם התקשרת אלי, אתה בטח רוצה ממני משהו. אם כן, צורת הדיבור שלך לא מתאימה. תחליף לטון ידידותי יותר ותסביר מה אתה רוצה, או שאני מנתק את השיחה."

הוא נסוג באחת ומתחיל להתנצל. לבסוף הוא מגיע לעיקר.

"תראה, התקשרתי אליך כי באתר האינטרנט שלך יש דיון משנת 2004 על ידיעה מהתקשורת, שפוגעת בשמי הטוב. מאז זכיתי במשפט דיבה נגד האחראים לפרסום הידיעה. עכשיו אני מנסה להוריד מגוגל את כל תוצאות החיפוש על שמי שמובילות למידע הזה. בגוגל אמרו לי שתוצאות יעלמו רק אם כל האתרים יסירו בעצמם את האזכורים, אז אני יוצר קשר עם כל מנהלי האתרים. התקשרתי כדי לבקש ממך למחוק את האזכור עלי מהאתר שלך."

"האתר שלי" הוא פורום אקטואליה על תשתית phpBB שהקמתי לפני קצת יותר מ-10 שנים. בזמנו הוא היה אפילו די מוצלח. היום כותבים בו בדיוק שני אנשים אובססיביים ואני לא אחד מהם. אבל הדומיין אכן רשום על שמי ומספר הטלפון שלי מופיע ב-WHOIS, משם הוא כנראה השיג אותו.

ביקשתי ממנו עוד פרטים ואיתרתי את הפוסט המדובר.

מסתבר שאני עצמי כתבתי אותו, בינואר 2004. זה אכן היה בעקבות ידיעה בכלי התקשורת על עיתונאי מסוים שהואשם בהתנהגות מאוד לא אתית כלפי משפחתו של חייל שנהרג, שאותה ליווה לצורך תחקיר. בכתבה סופר איך העיתונאי זומן לדין משמעתי ופוטר. כנראה שבאותו זמן חשבתי שיהיה מעניין לקיים על זה דיון בפורום. כמובן שכבר מזמן שכחתי מכל זה.

אמרתי לו שאין שום בעיה ואמחק את השרשור. הוא מאוד שמח ולא הפסיק להודות לי:
"אתה לא מבין מה עשתה לי הפרשה הזאת. פיטרו אותי מהעיתון, איבדתי חברים, בסוף הנישואים שלי התפרקו. עד היום, שנים אחרי שזכיתי בתביעת דיבה והוכחתי שהפרסום שקרי, זה ממשיך לרדוף אותי. לפני כמה חודשים בחורה שהתחלתי לצאת איתה בדקה את שמי בגוגל והפסיקה את הקשר בגלל מה שראתה. זה מפריע לי בראיונות עבודה ומה לא..."

אני לא יודע אם כל מה שסיפר לי נכון וזה גם לא משנה. הרי גם כאשר דנתי במעשיו של האדם הזה תוך ציון שמו המלא, לא ממש טרחתי לבדוק דברים. קראתי ידיעה שטחית באתר חדשות וזה הספיק לי.

אחרי שנפרדתי ממנו לשלום, משהו עדיין הציק לי. למה בעצם כתבתי אז את שמו המלא של האיש הזה? האם היה בזה הכרח לדיון? או שסתם פעלתי באופן אוטומטי ופשוט שכפלתי פרטים מזהים שקראתי במקום אחר?

כולנו מבינים את משמעות הפרסומים באינטרנט ואת כוחם של מנועי חיפוש. אבל אין כמו לראות מקרוב כמה קל בימים אלה להרוס מוניטין וכמה קשה למישהו לשטוף רבב שדבק בו גם כשעוברות עשר שנים.

לי נראה שאנחנו לא נזהרים מספיק בכתיבת "השם המפורש": שמו המלא של אדם. השם הוא בסה"כ שאילתא פוטנציאלית בגוגל שמישהו יכול להכניס גם בחלוף עשור. כשחושבים על זה ככה, מבינים שבכל פעם שאנחנו מתקתקים שם מלא של מישהו בפורום ציבורי כחלק מאיזשהו מלל, אנחנו מצמידים את *כל* המלל הזה לזהות המקוונת שלו. לרוב זה גם בלתי הפיך.

בעידן הקלות הבלתי נסבלת בהפצת מידע שמעניק לנו כפתור ה-Share, הייתי אומר שזה חומר למחשבה.


UPDATE 08-11-2013: Краткое содержание:
Рассказ идёт от первого лица, но речь не обо мне, авторе этого блога.
Более 10 лет назад у меня был свой сайт. Я, честно говоря, им давно не занимаюсь. В январе 2004 года, среди прочего, я там опубликовал сообщение, найденное в СМИ, о журналисты, который был назвал его полным имением, который допустил очень неэтичный поступок по отношению к семье погибшего солдата.

Недавно, мне позвонил этот самый журналист и сообщил, что после почти 10-и лет судебных тяжб ему удалось доказать в суде, что автор оригинального сообщения навёл возвёл на него поклёп, оклеветал его. Из-за того сообщения он был уволен с работы, а его карьера пошла под откос. В частности, из-за того, что когда потенциальный работодатель делает простой поиск в Google по его имени и фамилии, он натыкается на ту злосчастную заметку. Он прилагает сейчас титанические усилия, чтобы убрать это сообщение с результатов поиска. В Google ему сказали, если все сайты, на которых есть упоминание об этом добровольно уберут его, то Google тоже перестанет его показывать. Домен моего сайта зарегистрирован на меня, так журналист меня и нашёл. Естественно, я удовлетворил его просьбу, а сам задумался, а так ли это было необходимо писать полное имя не очень известного журналиста? Ведь можно было вести обсуждение этой новости и без имени, оно не несло никакой существенной информации. Впредь, при написании разного рода заметок я каждый раз задумываюсь перед тем, как написать полное имя действующего лица.

END OF UPDATE

No comments:

Post a Comment